czwartek, 28 lutego 2019

[0001] Cien Food for skin - czy warto wybrać się na wegańskie zakupy kosmetyczne?


   
Na wstępie chciałam zaznaczyć tylko, że okropnie mi wstyd jak dałam się ponieść w poprzedniej recenzji produktów Cien Food for skin dostępnych w Lidlu. Bez odpowiedniego researchu stworzyłam zupełnie nieświadomie post, przez który na pewno wiele osób podjęło niesłuszną decyzję. Z tego powodu tamten post ukrywam, a ten zrobię rzetelnie i obecnej formy będę się trzymała w przyszłości. Skupie się obecnie na trzech wybranych przeze mnie produktach. Składniki niepewne, takie które mogą zdyskwalifikować produkt zaznaczę kolorem czerwonym i opiszę pod składem. Od razu podam jednoznaczną opinię czy jestem na TAK czy na NIE w kwestii tego kosmetyku.

 Krem do twarzy - Nawilżenie z bawełną 24H
INCI: Aqua* , Glycerin*, Coco-Caplrylate*, Aluminium Starch Octenylsuccinate*, Hydroxyethyl Urea, Cetyl Alcohol*, C12-15 Alkyl Benzoate, Cetearyl Alcohol*, Ceteareth-20*, Gossypium Herbaceum Seed Extract*,  Tocopherol, Xanthan Gum*, Magnesium Aluminum Silicate*, Sodium Polyacrylate, Carbomer, Tetrasodium EDTA, Sodium Hydroxide, Parfum, Phenoxyethanol, Caprylyl Glycol, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate.
* składniki pochodzenia naturalnego

Aluminium Starch Octenylsuccinate - sole aluminium są substancjami toksycznymi. Wykorzystuje się je chociażby do produkcji folii, opakowań, garnków czy puszek. Dodawane są do dezodorantów, kremów do opalania oraz wszelkiego rodzaju środków hamujących pocenie się. Dodaje się je także do podkładów, cieni do powiek itd. Blokują one ujście gruczołów potowych, jednakże pot nie mogąc wydostać się z organizmu kumuluje się i w ten sposób może dojść do zapalenia gruczołów łojowych, podrażnienia i wysuszenia skóry. Liczne publikacje udowodniły jego niebezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia.

Ceteareth-20 (PEG-20) - substancja usuwająca zanieczyszczenia z powierzchni skóry. W kosmetyku ma zastosowanie jako emulgator. Zatyka pory w skórze, powoduje wysięki wokół gruczołów łojowych oraz apokrynowych. Powoduje pokrzywkę, świąd, głębokie pękanie naskórka. Szczególnie znaczące jest zanieczyszczenie go w procesie produkcji (nie zawsze do niego dochodzi) dioksanem, ponieważ wtedy nabiera właściwości karcenogennych.

Carbomer - stabilizuje i zagęszcza emulsję. Wywołuje stan zapalny, swędzenie skóry a po nim nawet pokrzywkę. Może podrażniać oczy, a w przypadku dostania się do nich stany zapalne spojówek i łzawienie.

Tetrasodium EDTA - jest stabilizatorem, poprawia lepkość kosmetyku. Pełni rolę sekwestranta, czyli substancji kompleksującej jony metali. Odradza się przez to działanie stosować jednocześnie leki zawierające żelazo, miedź, cynk itd. Często jest też zanieczyszczony, przez co może mieć działanie karcenogenne.

Phenoxyethanol - konserwant. Całkowicie zakazany do stosowania w przemyśle kosmetycznym w Japonii. Może działać drażniąco na skórę, wchłania się do krwioobiegu. Wywołuje wypryski i pokrzywkę.


Żel-peeling do mycia twarzy - Wygładzenie z kokosem
INCI: Aqua*, Glycerin*, Lauryl Glucoside*, Polysorbate 20*, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract*, Cocos Nucifera Shell Powder*, Juglans Regia Shell Powder*, Panthenol, Tocopheryl Acetate, Perlite*, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Disodium EDTA, Sodium Hydroxide, Parfum, Phenoxyethanol, Caprylyl Glycol, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate.
* składniki pochodzenia naturalnego

Polysorbate 20 - emulgator, stabilizuje emulsję. Może być zanieczyszczony dioksanem. Powoduje reakcje alergiczne, świąd skóry, nadmierne wysuszenie i jej pękanie.

Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer - polimer kwasu akrylowego, który stosuje się w celu zagęszczenia konsystencji kosmetyku, zwiększa jego lepkość. Pozwala stworzyć film okluzyjny na skórze, przez co nie pozwala na odparowanie wody. Wygładza, nabłyszcza. Składnik może być komedogenny, wywoływać swędzenie oraz może dojść do uwolnienia się z niego szkodliwego kwasu metaakrylowego.

Disodium EDTA - jest stabilizatorem, poprawia lepkość kosmetyku. Pełni rolę sekwestranta, czyli substancji kompleksującej jony metali. Odradza się przez to działanie stosować jednocześnie leki zawierające żelazo, miedź, cynk itd. Często jest też zanieczyszczony, przez co może mieć działanie karcenogenne. 

Phenoxyethanol - konserwant. Całkowicie zakazany do stosowania w przemyśle kosmetycznym w Japonii. Może działać drażniąco na skórę, wchłania się do krwioobiegu. Wywołuje wypryski i pokrzywkę.


Płyn micelarny 3w1 do demakijażu twarzy, oczu i ust - Odświeżenie z goździkiem

INCI: Aqua*, Poloxamer 184, Polysorbate 20*, Eugeria Caryophyllus Extract*, Glycerin*, Disodium Cocoamphodiacetate*, Sodium Chloride, Sodium Citriate, Citric Acid, Disodium EDTA, Parfum, Phenoxyethanol, Caprylyl Glycol, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate.
* składniki pochodzenia naturalnego

Polysorbate 20 - emulgator, stabilizuje emulsję. Może być zanieczyszczony dioksanem. Powoduje reakcje alergiczne, świąd skóry, nadmierne wysuszenie i jej pękanie.

Disodium EDTA - jest stabilizatorem, poprawia lepkość kosmetyku. Pełni rolę sekwestranta, czyli substancji kompleksującej jony metali. Odradza się przez to działanie stosować jednocześnie leki zawierające żelazo, miedź, cynk itd. Często jest też zanieczyszczony, przez co może mieć działanie karcenogenne.

Phenoxyethanol - konserwant. Całkowicie zakazany do stosowania w przemyśle kosmetycznym w Japonii. Może działać drażniąco na skórę, wchłania się do krwioobiegu. Wywołuje wypryski i pokrzywkę.


Podsumowanie
Nie wszystko złoto co się świeci. Kosmetyki "naturalne" z Lidla okazały się totalną klapą. Ilość środków syntetycznych o tym niefajnym, niepewnym działaniu przerosła moje oczekiwania. Nie można niestety na to przymknąć oka.
Producent niestety zastosował najgorszy z możliwych chwytów. Ponieważ brakuje regulacji prawnych dotyczących kosmetyków naturalnych każdy może powiedzieć o swoim produkcie "naturalny". Wprowadzono tutaj nas, konsumentów w przekonanie, że produkty Cien Food For Skin mają w sobie najlepsze z możliwych składników. Niestety tak nie jest. 
Z tych powodów nie polecam serii dostępnej w Lidlu. Niska cena w tym przypadku równa się niskiej, wręcz najniższej jakości. Jestem zniesmaczona.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 beauty among INCI , Blogger